
Spoštovani starši,
v torek, 20.11. 2018 smo imeli predavanje o pojavu uši s strani gospoda Janija Sengerja, ki je za vse pripravil tudi kratke smernice preprečevanja širjenja uši:
Za uspešnost učinkovitega odstranjevanja uši je treba zamejiti tudi širjenje in prenašanje uši. Pomembno je, da higienske ukrepe izvajate pri vseh družinskih članih in vseh osebah, ki so bile v stiku z »okuženo« osebo. Razuševanje bo neuspešno, če se ustrezni ukrepi ne bodo izvajali po vseh domovih, zato je nujno sodelovanje vseh staršev!
- Najprej lase z gostim glavnikom prečešete nad umivalnikom. S tem lahko odstranite uši, nikakor pa ne jajčec. Teh ne morete izčesati, saj so obdane z lepljivo snovjo, s katero se močno držijo lasu. Žive gnide so rjave barve, če jih stisnete med nohti (za razliko od mrtvih) počijo.
- Po prečesavanju in pregledu lasišča sledi umivanje las s preparati za razuševanje, ki se dobijo v lekarni brez recepta. Za popolno učinkovitost preparata se dosledno držite navodil proizvajalca.
- Po umivanju las s pripravki ne pozabite na prečesavanje las z gostim glavnikom. Uporabite lahko tudi balzam za lase, ki bo prečesavanje olajšal, hkrati pa bo naredil lase bolj gladke in mehke, kar otežuje oprijemljivost jajčec.
- V lekarni so na voljo tudi elektronski glavniki, ki ob prečesavanju zaznajo uš ter jo uničijo.
- Kot preventivni ukrep, s katerim lahko zaščitite glave vaših otrok, obstaja zaščitno pršilo, s katerim preventivno popršite lase in postopek ponavljate vsak drugi dan.
Za popolno učinkovitost je potrebno dosledno upoštevanje navodil proizvajalca posameznih pripravkov. Hkrati morate pozornost nameniti tudi razušitvi predmetov in prostorov, s katerimi prihajajo okuženi v stik.
- Posteljnino, vzglavnike, brisače in pokrivala prekuhajte ali vsaj operite pri temperaturi 60 ºC.
- Tudi osebne predmete, kot so glavniki, krtače in igrače, je treba oprati in umiti v vroči vodi.
- Prostore pogosto posesajte, ne pozabite na oblazinjeno pohištvo, naslonjala, preproge, sedeže v avtomobilih in odeje.
- Izogibajte se uporabi skupnih glavnikov, brisač in pokrival.
- Plišaste igračke in nepralne materiale lahko zavijete v vrečo in jo za 24-48 ur daste v zamrzovalno skrinjo ali pa uporabite pripravke v obliki pršila, ki so namenjeni razuševanju prostorov, kotičkov in nepralnih materialov.
Upam, da boste s pomočjo teh nasvetov ušem zlahka kos.
Jani Senger, dipl. zdravstvenik